Pulmafotograafiks kallis või odav tegija?

Pulmafotograafiks tuntud tegija või tundmatu ja odav?

Pulmafotograafiks saab hakata igaüks, aga keda usaldab klient? Sattusin ühele huvitavale välismaisele artiklile, mida võtsin sekundiga isiklikult ja otse südamesse. Artikli põhirõhk oli odav=halb kvaliteet. See kindlasti võib vahest olla nii, aga miks ei arvata, et ka kallima otsa tegijatel juhtub äpardusi (lugusid sellistest juhtumitest saab erinevatest gruppidest ja foorumitest lugeda)?

Meist tegijatest pole keegi kaitstud õnnetuste, halbade kokkulangevuste või lihtsalt kehvade asjaolude eest. Paljud kirjutavad blogisid ja artikleid sellest, miks peaks just nende kallist hinnakirja ostma, kuid otsustasin täna asjad vastupidi keerata.

Miks odav on odav?

Siin ma teiste pulmafotograafide eest ei räägi, aga seletan lahti, miks minu hinnakiri ei küündi tuhandetesse:

1.  Minu pakett hinnad sisaldavad lihtsalt öeldes baas tunnihind x  aeg, mis jaguneb reaalselt kohal oldud ajaks ning töötluse ajaks. Kui minu kulud saavad kaetud sellega ning on võimalik ka palka maksta, siis on kõik tasakaalus. Kaugematesse sihtpunktidesse lisandub ka alati kilomeetritasu, mille ma umbkaudselt välja arvutan ( km x ~0,3 eur)

2. Kogemus pulmamaastikul on mul veel võrreldes suurte tegijatega väike. Kindlasti kergitab kogemus ajaga hinda ning selles ei ole mitte midagi vale. Kuid jällegi ei tasu panna võrdusmärki, väike kogemus=halb kvaliteet.

3. Minu eesmärgiks on olla taskukohane valik ka väiksema eelarvega pulmaliste jaoks. Teadagi, et pulmade korraldamine küündib tuhandetesse ning vahest isegi 5-kohalistesse numbritesse.

4. Kuskilt tuleb alustada igaühel. Minu suurimaks trumbiks on eenev aastatepikkune kogemus perefotograafina ning põrsast kotis ostma ei pea. Leidub hulganisti galeriisid, tagasisidesid ning soovitusi.

Kas usaldada mitte nii tuntud nime/ soodsamat tegijat?

Miks ka mitte? Muidugi võiks sellele eelneda põhjalik uurimistöö, mida tuleks teha nagu nii iga tegija puhul. Küsi oma potensiaalselt tegijalt vähemalt neid järgnevaid küsimusi:

 1. Eelnevaid näiteid, galeriisid ning uuri töötluse stiili.
 2. Tehnika valik, töökindlus, mitmekesisus erinevate olude tarbeks.
 3. Kogemust üldises fotograafias.
 4. Teadmisi pulmadest/traditsioonidest ning visiooni pulmapäeva jäädvustamisest.
 5. Kas pulmafotograaf on endale kindlaks teinud kindla aastaaja eripärad ning, kuidas mõjutab see pildistamist?
 6. Kas silmast-silma kohtumine on võimalik?
 7. Kas pulmafotograafil on oma transport tegemaks kaasa teie päeva ning olema valmis kiireks reageeringuks?
 8. Kaua läheb töötluseks aega ning millal saab valmis galerii kätte?
 9. Millisel viisil saab galerii? Kas see on jagatav?
 10. Kas failid on suures resolutsioonis?
 11. Millised ja kas on varuplaan kui midagi läheb untsu või katki päeva jooksul?
 12. Kuidas pulmafotograaf su pulmas plaanib riietuda?
 13. Kas pulmafotograafil on pakkuda lepingut mõlema osapoole kindlustundeks?

Kõigil pulmafotograafidel on ühine eesmärk – teha suurepäraseid pilte Sinu tähtsast päevast ning saada hea tagasiside. Kuid kõige olulisem on pruutpaaril mõista, mis moodi töötab valitud pulmafotograaf ning, millist tulemust on oodata. Minu seisukoht jääb samaks, et hind ei defineeri tegijat. Algaja võib olla palju püüdlikum ja motiveeritum ning mind teeb päris kurvaks, kui palju algajaid maha materdatakse ka meie väikses Eestis.

Minu teekond pulmafotograafina on olnud senini ülivõrdes äge!

Esmalt tahan tänada absoluutselt kõiki pulmalisi, kes on mind usaldanud!

Maaris ja Älex, Tiiu ja Andreas, Sandra ja Jonatan, Kertu ja Rasmus, Helve ja Ats, Katri ja Andi, Elen ja Madis, Liina ja Romeo, Jane ja Rando, Keli ja Aivo.

Ilma nende paarideta poleks olnud ka minul võimalust, ma olen ülivõrdes tänulik, et nad on aidanud lükata hoo sisse mulle mu teekonnal ning on andnud imelist tagasisidet, mis on võtnud pisara silma!

2022 aasta on olnud imeline igas mõttes ning loodan, et 2023 aastal näen ma läbi kaamera veel rohkem armastust ning saan aasta lõpus võtta kokku tänusõnadega juba palju pikema värskete paaride nimekirja.

 

Teie vahva Fotosära!

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga